شرکت فراصوت زاگرس
Zagros Ultrasonics Co
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


کادر شرکت فراصوت زاگرس متشکل از متخصصان و کارشناسان مجرب در خدمت شما می باشند.
تلفن تماس
03832241106 دفتر شرکت
09139855923 مهندس کریمیان
09133377225 دکتر رضوی

مدیر وبلاگ : کریمیان
نویسندگان
نظرسنجی
نحوه اشنایی شما با این سایت؟کاربردامواج فراصوت

کاربرد تکنولوژی اولتراسونیک (UT) جهت تشخیص نشت در سیستم های تحت فشار و بدون فشار بطور گسترده ای پذیرفته شده می باشد. اغلب شرکت های ارائه دهنده خدمات کمپرسور و تولید کنندگان متعدد، از انواع سنسورهای اولتراسونیک جهت نشت یابی های جزیی استفاده می کنند. با توجه به هزینه های بالای از دست دادن انرژی حاصل از نشت، هزینه های خرید یک سنسور اولتراسونیک قابل توجیه می باشد. استفاده کنندگان، سازمان های تست غیر مخرب (NDT) و حتی تولیدکنندگان سنسورهای اولتراسونیک از کاربردهای دیگر اولتراسوند بی خبر یا ناآگاهند.

UT می تواند به عنوان راهکاری جهت تشخیص سایش های اولیه قطعاتی همچون یاتاقان ها و دنده ها به علت عدم روغنکاری یا سر رفتن روانکار مورد استفاده قرار گیرد.

تکنولوژی اولتراسونیک برای صنعت روانسازی

جهت نظارت بر اجرای بهتر تجهیزات مورد استفاده در تولید، سالانه میلیون ها دلار هزینه می گردد. تعمیر و نگهداری پیشگیرانه (PM) جهت کمک به جلوگیری از خاموشی های نابهنگام و افزایش طول عمر مورد انتظار از یاتاقان ها و چرخ دنده ها بطور گسترده ای پذیرفته شده می باشد. محدودیت یک برنامه PM در این است که امری فردی بوده و تا حد زیادی وابسته به تخصص تکنسین می باشد. در یک PM معمولی ممکن است که به تکنسینی نیاز باشد که با بازرسی یاتاقان ها پی به خوردگی ببرد و یا قدرت تشخیص تعویض گریس را داشته باشد. اگر چه این اقدامات مفید و حتی لازم می باشند، ولی 100% موثر نیستند و جهت بهبود تولید دارای محدودیت هایی نیز می باشند.

ارتقاء سنسورهای اولتراسونیک در چند سال گذشته باعث گسترش شیوه های نظارتی آنان گردیده است. امروزه افزایش میزان حساسیت، این اجازه را به سنسورها داده است تا حتی سیگنال های کوچکتر را نیز شناسایی کنند. این توانایی ها کاربر را قادر به شناسایی عیوب کوچکتر می سازد. برای مثال وجود دانه های کوچک شن در روانکارها، توسط صدای ضربه زدن حاصل از چرخش در یاتاقان ها قابل شناسایی می باشد. انتخاب بهتر به کاهش محدوده سر و صدا یا کاهش سر و صدای سفید کمک می کند. وقتی که منبع تولید سیگنال یک یاتاقان تحت نظارت باشد، تفکیک صداهای مختلف اجزای مجاور و آنالیزشان آسانتر می گردد و باعث کاهش سر و صداها گردیده و افزایش کیفیت سیگنال و انجام بهتر آنالیز را در پی خواهد داشت.

چگونگی کارکرد تکنولوژی اولتراسونیک

روش های ایجاد صدا از طریق اصطکاک، ضربه، تلاطم و تخلیه الکتریکی می باشد. وقتی دو جسم بر روی هم ساییده می شوند تولید اصطکاک می کنند. اصطکاک نه تنها تولید سر و صدا می کند بلکه باعث تولید گرما نیز می شود.عموماً بیشتر از جنبه تولید گرما و صدای اصطکاک صحبت می شود که گرما باعث افزایش این سر و صدا می گردد. در برخی موارد  افزایش دما باعث افزایش اندازه قطعات گردیده و در نهایت به شکست قطعات و توقف تولید منجر می گردد همچنین زمانی که اصطکاک کمی اتفاق می افتد ذرات هر قسمت به تولید خراش تمایل پیدا می کنند. روغن استفاده شده در روانکاری یاتاقان ها جهت کاهش اصطکاک می باشد اما در روانکاری یاتاقان های قدیمی آنها را زبرتر می نمود.

اصطکاک عبارت است از تماس مستقیم و بیش از یک لحظه قطعات با یکدیگر. همانطور که چرخ دنده ها می چرخند، دنده ها با هم درگیر می باشند. درگیری مختصر تولید ضربه می کند که این نیز به نوبه خود تولید سر و صدا می کند.  تلاطم توسط نشت گاز تولید می شود. مولکول های گاز فرار موجود در یک سیستم تحت فشار تمایل به جستن بسوی بیرون دارند. در مورد نشت مخازن خلاء، مولکول های بیرون تمایل به ورود به مخزن را دارند.  به همین ترتیب مولکول های موجود در هوا توسط تخلیه الکتریکی تحریک می گردند. هنگام تحریک، رفتار آشفتگی مولکول ها تولید سر و صدا می کند.

هنگام تولید صدا، امواج فرکانس های مختلف منبع، در تمام جهات حرکت می کنند. دامنه و فاصله امواج صدا، به مقدار انرژی منتقل شده از منبع صوت و فرکانس موج بستگی دارد. منبع تولید اصوات دارای فرکانس پایین تر، نسبت به اصوات دارای فرکانس بالاتر بسیار دورتر می باشد. زلزله تولید اصوات با فرکانس پایین می کند یک زلزله در کالیفرنیا می تواند امواجی تولید نماید که از طریق پوسته زمین در کشور ژاپن قابل شناسایی باشد.

بعضی از حیوانات مانند خفاش، صداهایی با فرکانس بالا تولید می کنند که مسافت دوری را طی نمی کنند. این اصوات برای شناسایی اهداف کوچکی (همچون حشرات آنهم از فاصله نزدیک) کاربرد دارد.

در هر یک از موارد ذکر شده گوش انسان نمی تواند این صداها را بشنود و آنها خارج از محدوده شنوایی طبیعی انسان می باشند این بدان معناست که آنها زیر 20 HZ و بالای  20 KHZ می باشند. سنسورهای اولتراسونیک با استفاده از میکروفن، قادر به تشخیص اصوات در محدوده 40 KHZ می باشد که از محدوده شنوایی انسان بالاتر است. امواج اولتراسوند دریافتی سپس در یک محدوده کم شونده توسط مبدل برگردانده و قابل شنوایی شده و توسط هدفون شنیدنی و یا توسط یک کامپیوتر قابل تجزیه و تحلیل می گردند.

با گوش دادن به صدای قطعات در محدوده 40 KHZ صداهای ضعیف خراش های کوچک در یک یاتاقان یا وجود تکه ای شن در روغن را می توان شناسایی نمود. خراش یا ضربه ی تکه ای شن تنها در محدوده ی اولتراسونیک قابل تشخیص می باشد. لازم به ذکر است که امواج تولید شده در محدوده  40 KHZ مسافت زیادی از منبع تولید صدا را طی نمی کنند. بنابر این در هنگام گوش دادن به صدای ضربه، صداهای دیگر اجزاء مجاور با این صدا تداخل نمی کنند. این مانع از تشخیص اشتباه گردیده و توانایی سریع در اشاره دقیق به مشکل واقعی را فراهم می سازد.  

با انجام یکسری از آزمایشات در مناطق مختلف نیروی دریایی ایالات متحده اقدام به ارزیابی فواید بالقوه این تکنولوژی جهت شناسایی مشکلات داخلی پمپ ها نمود. درحالی که این کشتی به سرعت در حال گرفتن آرایش نظامی بود

فشار پمپ های اصلی روغن در حال کاهش بودند و خدمه کشتی توسط دیگر تکنولوژی نمی توانستند علت کاهش فشار پمپ ها را مشخص کنند. (سیستم بازرسی آلتراسونیک Sound CTRL , CTRL UL101 جهت تست پمپ ها می باشد) مشخص شد که یکی از چهار پمپ موجود بد کار کرده و مقادیر غیر طبیعی اولتراسوند تولید می کند و پمپ دیگری نیز مشکوک می باشد. پمپ ها برچیده و باز شدند و بازرسی ها نشان داد که قطعات یکی از پمپ ها آسیب دیده و پمپ دیگر نیز مشکل دارد.

نگاهی به سنسورهای اولتراسونیک

کاربرد سنسورهای اولتراسونیک جهت تشخیص نشت بوده و آنالیز مکانیکی توسط یک میکروفون فیزوالکتریک با مرکز فرکانس 40 KHZ جهت دریافت صدا و تبدیل آن به سیگنال های الکترونیکی می باشد. قیمت قسمت های اصلی سنسورها متفاوت بوده و سه محدوده قیمت را می توان در نظر گرفت.

سنسورهای قیمت پایین از حدود 100 تا 1000 دلار و سنسورهای دارای قیمت متوسط از 1500 تا 4000 دلار و سنسورهای گران قیمت بیش از 10000 دلار می باشد.

از سنسورهای قیمت پایین جهت تشخیص نشت استفاده می گردد. اغلب کاربرد کنترل حجم که به سادگی کارش تنظیم حجم می باشد را به سیگنال های سمعی تبدیل می کند اما قادر به تنظیم میزان حساسیت نمی باشد. این سنسورها معمولاً با یک فایل پیوستی فروخته می شوند.

سنسورهای در محدوده قیمت بالا همان سنسورهای با کارکرد محدوده میانی می باشند اما با یک نرم افزار. این نرم افزار برای ضبط یا آنالیز سیگنال های خروجی به سنسور متصل می باشد. نرم افزار مورد استفاده برای آنالیز سیگنال های اولتراسونیک ممکن است که دارای ویژگی های مختلفی باشد همچون:  قابلیت ضبط سیگنال های واقعی، ضبط برخی از انواع متوسط سیگنال ها، محاسبه متوسط دامنه و با استفاده از روش جذر متوسط مربع (RMS)، کاهش ناهنجاری ها و نگهداری تجهیزات.

سنسورهای با محدوده قیمت متوسط ترکیبی از ویژگی ها و قابلیت های هر دو سنسورهای با قیمت بالا و پایین را دارا می باشند و بعضی از آنها دارای سنسورهای کنترل صدا بوده و بعضی دیگر دارای قابلیت تنظیم میزان حساسیت می باشند. کنترل میزان حساسیت صدا جهت تشخیص سیگنال های ضعیف تر و آنهم از فاصله دورتر لازم می باشد. همچنین جهت بحداقل رسانی میزان اولتراسوند محیط که می تواند با تشخیص صدای یاتاقان ها، جعبه دنده و سوپاپ ها ایجاد تداخل نماید امری ضروری می باشد.

قابلیت تنظیم فرکانس یکی دیگر از ویژگی های مهم و قابل توجه می باشد و مرکز فرکانس هر میکروفون بر روی 40 KHZ تنظیم گردیده است. تغییر تنظیم 40 KHZ توانایی سنسور جهت تشخیص سیگنال از نویز سفید را به حداقل می رساند لذا توصیه نمی گردد. سنسورها همچنین ممکن است که شامل یک دیجیتال متر یا یک آنالوگ متر باشند. یک دیجیتال متر عددی است نسبی که نشاندهنده میزان سطح پیک اولتراسوند تشخیص داده شده می باشد. آنالوگ مترها بمنظور نشان دادن ویژگی های کلی صدا مورد استفاده قرار می گیرند و برای تشخیص ناهنجاری های کوچک بسیار حساس می باشند. آنالوگ مترها همچنین می توانند نویزهای تولید شده تصادفی (توسط تجهیزات و مصرف انرژی کمتر)را بسیار بیشتر مشخص کنند.

 سنسورهای مورد استفاده در محیط های خشن، دارای سنسور پلاستیکی یا سنسورهایی می باشند که دارای ساختاری ضعیف بوده و ممکن است که دارای دوام زیادی نباشند. نوع باتری مصرفی نیز قابل ملاحظه می باشد باتری های قابل شارژ می توانند گران قیمت باشند. یک باتری 9ولت حداقل باید قادر به راه اندازی چندین شیفت کاری سنسور اولتراسونیک باشد. علاوه بر این برخی از تولیدکنندگان، دستگاه هایی را ارائه داده اند که اساساً مطابق با استانداردهای ایمن می باشند. این سنسورها باید دارای گواهینامه ساخت باشند، تاییدیه ای که ممکن است در محیط های خطرناک مورد استفاده قرار گیرد.

علایم هشدار دهنده مشکلات روانکاری می توانند ظریف اما حیاتی باشند. روان کننده بمنظور کاهش میزان اصطکاک اجزاء استفاده می گردد. اگر یک جزء روغنکاری نگردد، سطح اصطکاک و صدا افزایش خواهد یافت. اگر اجزاء بیش از  اندازه روغنکاری گردند، هرگونه صدایی قطع خواهد شد.

تنها با یک سنسور حساس و با یک نسبت بزرگ سیگنال به نویز (SNR) تغییرات ظریف قابل شناسایی خواهند بود.

هنگام کارکردن با قطعات الکتریکی، مقدار کمی سر و صدا تولید می گردد. سنسور باید قادر به تشخیص نویز سفید نسبت به دیگر سیگنال ها باشد. اگر میزان نویز سفید بیش از اندازه باشد، آنالیز سیگنال ها مقدور نمی باشد. علاوه بر این، مقادیر بیش از اندازه نویز سفید، سیگنال ورودی را تعدیل کرده و آنرا غیر قابل تشخیص می کند. این مهم است که قبل از خریداری هر نوع دستگاهی از برنامه های کاربردی سیستم مطمئن شوید.

برای بدست آوردن مزایای کامل UT انتخاب سنسور مناسب جهت برنامه روانکاری مهم می باشد. انتخاب سنسور حتی مهمتر است از صرف زمان و انرژی جهت استفاده از تکنولوژی صحیح اولتراسونیک می باشد.

اولین گام در توسعه یک برنامه آشنایی با ویژگی های اولتراسوند، سنسور اولتراسونیک و نرم افزارهای مربوطه می باشد. بسیاری از شرکت ها، برخی محصولات خود را با تکنولوژی آموزش ارائه می دهند.

دومین گام شناسایی، اجزای مهم یا محدوده عمل اولتراسوند می باشد. هزاران مکان جهت استفاده از اولتراسوند وجود دارد و کارهای زیادی را می تواند به یکباره انجام دهد. اولتراسوند می تواند به عنوان عامل شناسایی علل مشکلاتی همچون نصب های ضعیف یا دارای انحراف بکار رود.

سومین مرحله، توسعه برنامه های بازرسی مطابق با نیازهای سازمان مهم می باشد اما نه با اعمال فشار بیش از حد بر روی کارکنان نگهداری و تعمیرات. نظارت بر اجزای مشخص شده بر اساس اصول صحیح، از جمله دو بار در هفته بسیارمهم می باشد. هنگامیکه خطوط تولید فعال باشند، در حین عملیات بروز تغییرات زیاد در سیگنال های اولتراسونیک نشان دهنده تغییرات در وضعیت روغن و قطعات می باشد. به عنوان مثال زمانی که یک یاتاقان نرمال بصورت نرم در حال کار کردن می باشد، دارای صدای وز وز بوده و تولید یک فرم موج ثابت می نماید که توسط نرم افزار آنالیز، یکسری امواج قابل مشاهده تولید می نماید.

 


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
تماس با ما
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات